До списку новин
24 Березня

Криптоспоридіоз — паразитарне захворювання

Криптоспоридіоз – це захворювання, викликане паразитуванням найпростіших з роду Cryptosporidium (Cryptosporidium muris і C. parvum). У збудника криптоспоридіозу немає специфічності щодо господаря, тому захворювання вважається зооантропонозов. Природним резервуаром залишаються тварини. У собак, кішок, мишей, птахів і земноводних симптоми криптосридіозу відсутні. Але є і друга група тварин з вираженою клінічною картиною – це телята, поросята, козенята, ягнята і навіть люди.
Криптоспоридіоз у телят діагностується цілий рік, але пік клінічного прояву захворювання припадає на кінець зими і холодну вологу весну, коли у новонароджених телят знижена імунна відповідь, погода цього періоду сприяє виживанню ооцист криптоспоридій.
Захворювання характеризується:
- діареєю,
- порушенням функцій кишечника,
- зневодненням,
- ураженням і виснаженням імунної системи,
- схудненням і загибеллю молодняка.
Хворі телята виділяють в зовнішнє середовище ооцисти, які контамінують предмети догляду, обладнання, корми, воду, підстилку, через які може відбуватись зараження і людини, і іншої тварини.
Зараженість телят може досягати 100% та нанести серйозний економічний збиток. Хворіють переважно тварини 1-3 тижневого віку. Пік захворюваності припадає на 7-15 добу. Загибель може досягати 80%.
Діагноз підтверджується після виявлення збудника ооцист у фекаліях (не пізніш 4-6 днів після відбору проб).
Труднощі лікування хворих телят пов'язані з відсутністю ефективних етіотропних препаратів з селективною дією на криптоспоридії. Особливість цих паразитів – їх локалізація поза клітинами кишківника, чим обумовлена надзвичайна стійкість до протипротозойних препаратів.
Лікування зазвичай спрямовано на підтримку фізичного стану телят. Необхідно боротися з зневодненням і дисбактеріозом, застосовувати препарати для імунокорекції, загальнозміцнюючу терапію (полівітаміни, органічні кислоти), а також етіотропні препарати: індивідуально - комбіновані сульфаніламідні препарати - Трімератінвет, або такі препарати, як Туріл 5%, Рейкокс, Ампролінвет, Салінофор-ВС, метронідазол, норсульфазол.


Останні статті

06 Травня Дерматити та екземи у тварин

Дерматити та екземи у тварин

02 Травня Вітаємо з Великоднем!

Вітаємо з Великоднем!

01 Травня Вітаємо зі святом, 1 травня!

Вітаємо зі святом, 1 травня!