До списку новин
15 Квітня

Отелення корів та їх захворювання

Утворення молока пов’язане із великим функціональним навантаженням на органи травної, дихальної та серцево-судинної систем. Так, варто зазначити, що для утворення лише 1 л молока через судини вимені повинно пройти близько 500 л крові. Відповідно, чим вища продуктивність корови, тим більшому навантаженню піддається її організм. Молокоутворення протягом часу лактації відбувається нерівномірно. В перші тижні проходить активне зростання продукування молока. Проходження самої лактації, періоду сухостою і подальшого отелення можна розглядати як важливе взаємопов’язане коло, рівновага в якому необхідна для досягнення високої продуктивності тварин.

Окрім організаційних моментів, велике значення для забезпечення високої молочної продуктивності має збереження здоров’я молочного стада. Тут на перший план виходять профілактика захворювань під час отелення, найбільш поширеними серед яких є синдром жирної печінки, післяродовий парез, кетоз, затримка посліду та мастит. Ці найчастіші патології періоду отелення здійснюють найбільший вплив на подальший перебіг лактації і можуть взагалі ставити під питання подальше продуктивне використання тварин. Вони викликаються багатьма різноманітними чинниками, серед яких на перший план виходять недоліки у годівлі та утриманні. Синдром жирної печінки є наслідком неправильної годівлі тварин у сухостійний період та бідний на енергію раціон корови після отелення.

Наслідком цього дисбалансу може бути кетоз - захворювання, що пов'язане з порушенням вуглеводного, білкового та жирового обміну, та супроводжується накопиченням в організмі великої кількості кетонових речовин (ацетону, ацетооцтової та бетаоксимасляної кислот), що супроводжується збудженням корів, яке змінюється пригніченням, відсутністю апетиту і травлення, запахом ацетону, можлива кома та навіть смерть тварини. Наслідком цього захворювання може бути зменшення або повне припинення лактації, порушення репродуктивної функції, пісдяродові парези. Післяродовий парез, або залежування (coma puerperalis) представляє собою гострий важкий розлад нервової системи, який виникає раптово, швидко прогресує і проявляється паралічем кишківника, кінцівок, глотки та язика. Точні причини розвитку парезу у корів досі не встановлені, однак існує кілька теорій, які мають місце всі у комплексі.

Мастит. Наслідок післяродового парезу та затримки посліду (особливо внаслідок розвитку ендометритів та метритів), можливий розвиток різноманітних маститів, оскільки запальні процеси легко поширюються на вразливе в цей час вим’я корів. Окрім цього, причин для виникнення маститу є дуже багато. Серед них можна виділити переохолодження або травми вимені, хвороби інших систем та органів, та багато інфекційних чинників. При цьому, мастит, частіш за все, спостерігається протягом перших двох місяців після запуску корови та після отелення. У молоці корови, яка страждає на мастит, часто можна помітити зміну його консистенції, появу згустків, гній чи навіть кров. Однак, часто відмічають і приховану форму маститу, виявити яку можна лише із застосуванням спеціальних тестів.

Компанія ТОВ "Ветсинтез" виробляє профілактичні та лікуючі препарати для великої рогатої худоби, у тому числі найпоширеніші з них: Гепаксин, Гепасан-ВС, Кальтрім, Цефтіомаст-L, Мастивет плюс, Каумаст.

Останні статті

06 Травня Дерматити та екземи у тварин

Дерматити та екземи у тварин

02 Травня Вітаємо з Великоднем!

Вітаємо з Великоднем!

01 Травня Вітаємо зі святом, 1 травня!

Вітаємо зі святом, 1 травня!